שלשה דברים שאפשר לומר עוד לפני שהאורקל מגוגנהיים ישא את דברו

במדינות בעלות אופי טוטליטרי יש מקום חשוב לאירועים בהם הרודן נושא את דברו. זה יכול להיות נאום בכיכר המרכזית כמו זה של אסד בשבוע שעבר, גיחה של נסראללה מהבונקר או קלטת חדשה של בן לאדן. ההתגלות של השליט היא טוטאלית והופכת את האומה כולה לאפרכסת הדרוכה לשמוע את דברי האורקל דברים שגם כשאין בהם שום חידוש, טמונה בהם משמעות עצומה לקהל היעד. הדינמיקה הזו פועלת באופן דומה פחות יותר גם בקרב אומת האינטרנט. תפקיד האורקל שייך כבר כמה שנים לסטיב ג'ובס מנוחתו עדן, שגם לאחר שעזב אותנו ממשיך לשדר את דבריו לאומה. היום בעוד כשעה אפל עומדת לכנס אירוע נבואי שכזה, שיתמקד הפעם כך מבטיחים במהפך בתחום ספרי הלימוד. במבט ראשון קשה להבין על מה המהומה- (ייתכןו שזה יהיה המצב גם במבט שני ושלישי כפי שקרה בכמה מההכרזות של אפל) –מראשית ימיו של האייפד (כלומר מאפריל 2010) הוא כרך את עצמו בהתבוננות חדשה על האופן שבו אנחנו מציגים וקוראים טקסטים. כולנו צפינו עד לזרה בסרטון המנפיש את אליס בארץ הפלאות, ורבים מאיתנו חוו את החוויה של קריאת ספר או מגזין באחת ממאות האפליקציות הייעודיות שנוצרו מאז. אם כן מה החידוש? כמו לכל אורקל בעל מוניטין גם לאורקל שבמקדש אפל נביאים וכוהנים המפרשים את כוונות האורקל. בורסת הניחושים מהמרת על שני כיוונים עיקריים-האחד שאפל עומדת להכריז על פלטפורמה שתאפשר לכל משתמש להוציא לאור בכוחות עצמו ספר לימוד. והאחרת שאפל תציע פלטפורמה שמשלבת תכנים טקסטואליים עם מדיה עשירה. למותר לצין ששני הכיוונים האלה כבר קיימים בפלטפורמות שונות, בין השאר גם (זהירות פרסומת) כותר ספרי לימוד מכיל אינטגרציה עשירה בין תוכן טקסטואלי למדיה עשירה. עם זאת הניסיון מראה שלדרך הייחודית שבה אפל מעצבת, אורזת ומגישה את המוצרים ערך גדול היכול לחולל מהפכות של ממש. בלי להתבזות בניחוש שיופרך בעוד שעה אפשר כבר עכשיו עוד לפני שהאורקל אמר את דברו, לציין 3 בשורות חשובות הקשורות בהכרזה הזו

sucelloleiloes' photostream,Flickr

1. חמצן חדשני למערכת מאובנת: -עולם החינוך בארצות הברית מושפע מאוד משני כוחות מאבנים האחד הוא האיגודים המקצועיים של המורים הבולמים חידושים, והשני הכוח של המונופולים הגדולים בתחום מ"ולות ספרי הלימוד. למרות שההכרזה הנוכחית של אפל מושתתת על שותפות עם מגרו היל, אחד המ"ולים החזקים בתעשיית ספרי הלימוד בעולם, הכניסה של אפל- ענק משדה אחר לשדה הזה לא תותיר אותו על כנו ותסייע לזעזע ולהזרים חיים לתעשייה הזו.
2. הכירו את השותף החדש: בהנחה שמה שאפל מציעה היא פלטפורמה להצגה של ספרי לימוד, ושהיא תצליח לממש את השאיפות שלה, שוק המ"ולות הענק יצטרך להפריש מעשר מחלק ניכר מההכנסות שלו לטובת אפל. אפל גובה 30% מכל מכירה באפסטור-אם היא תצליח להעביר דרך האפ סטור רק 5% ממחזור ספרי הלימוד בארצות הברית היא תגדיל את הכנסותיה בעשרות מליוני דולרים בשנה.
3. ניצחון הייצוג על פני המחשוב: עולם ספרי הלימוד הדיגיטליים המתגבש נע בין שני מגמות. מצד אחד העידן הדיגיטלי מאפשר לספר הלימוד השטוח לקפל בתוכו גם כח מחשובי רב ולכלול בתוכו יכולות של מערכות של ניהול למידה. מצד שני התצוגה הדיגיטלית מאתגרת את הגבולות הוויזואליים של ספר הלימוד-והופכת את חווית השימוש לעשירה במדיות, אינטראקטיבית וחווייתית. אייפד הוא מכשיר שכוחו במסך המגע , בייצוג של התוכן, ולא במעבד ובעוצמת החישוב של המכשיר. אם אכן האייפד יהפוך לזירה משמעותית של עולם ספרי הלימוד יש סיכוי שהצד הוויזואלי והחוויתי יהפוך לזירה החשובה בעיצוב ספרי הלימוד של העתיד,וידחוק את הצד של ניהול הלמידה וכדומה.

האם החברה שזעזעה את עולם המוסיקה, המחשבים והטלפונים תעשה משהו גם לעולם הלמידה? עקבו אחרינו בטוויטר היום ב17:00 אולי נדע ללקט כמה פירורים מפי האורקל.

לפוסט זה פורסמו 1 תגובה הוסף תגובה

תגובה אחת על שלשה דברים שאפשר לומר עוד לפני שהאורקל מגוגנהיים ישא את דברו

  1. נשמע כמו מיזם מבורך שיקל על הוצאות של ספרים לאור ובטח גם יוזיל משמעותית את התהליך כולו. כנראה שקרב הזמןם ובאמת כבר לא יהיו ספרים עם דפים בעולם.

השאר תגובה