סבתא למה יש לך דפדפן כל כך גדול? על חרדת נטישה ויישומי ענן

אם חוקרי השיח היו מורגלים בהכרזה על תופעות ספרותיות חדשות בדומה לאופן שבו  שחוקרי טבע מכריזים על מינים ביולוגיים שמתגלים, הם היו  מגדירים מן הסתם את מכתבי הנטישה של שירותים מקוונים כסוגה ספרותית חדשה. הסוגה התפתחה באבולוציה מהירה כפי הנראה בהתבסס על  שילוב של התראות ההוצאה לפועל, הזמנות לבר מצווה ומכתבי שרשרת. דוגמה חיננית לתוצר כזה קיבלתי בשבוע שעבר מצוות אפטור שהודיע לי על הפסקה חד צדדית של השירות.  אפטור הוא שירות מצויין(מלבד שמו שנשמע כמו שיקלוט של עיטוש),שהתחברתי אליו סמוך לעלייתו לאוויר, ומאפשר להוסיף באופן נוח מאוד שכבת מידע על גבי אתרים. לאפטור שתי תצורות עיקריות-האחת תוסף לדפדפן (כרום,פיירפוקס וספארי) המאפשר לסמן מילה בטקסט שאנחנו קוראים באתר כל שהוא ולקבל חלונית מעוצבת עם מידע ממקורות שונים על המושג. התצורה השנייה היא שירות לבעלי אתרים המאפשר להם לסמן מילים בטקסט שיוצגו עם אייקון קטן שיפתח את אותה החלונית. השירות של אפטור מסייע לבעלי אתרים לשמור את הגולשים באתר מבלי שינדדו לאתרים אחרים בניסיון להבין מושג לא ברור. הכלי בעל פוטנציאל גדול בכל מה שקשור לאתרים לימודיים ובשלב מסוים השתעשענו במחשבה של שילובו בפרויקטים שלנו. בין הלקוחות הגדולים של המיזם אפשר למנות גופים כמו הניו יורק טיימס או סקריב,( ובין  הלקוחות הפחות גדולים  את אחד הבלוגים ההזויים שאני מתפעל ). הסרטון הבא ממחיש כמה מהיכולות של הכלי.

המכתב שקילבתי מאפטור

החברה הקטנה(כעשרה עובדים) שהוקמה ב2007 על ידי טריסטאן האריס הצליחה להגיע לדבריה לנפח מרשים מאוד של דפי אינטרנט בהם היה שימוש בשירות (כמיליארד דפים ). החברה אמנם  גייסה במשך השנים כ6 מליון דולר אבל לא הצלחתי להגיע למידע לגבי מידת הרווחיות שלה. אם הייתי צריך לנחש הייתי מניח  שזו עוד דוגמה לחברה עם ביצועים מרשימים ומוצר יפה אבל בלי מודל עסקי מוחשי.חברות כאלה נסגרות במשך הזמן או נמכרות רגע לפני שזה קורה. למזלה של אפטור היא משתייכת לסוג השני ונמכרה לפני כשבועיים לגוגל. בעקבות המכירה קיבלתי מהם את המכתב הבא באנגלית-בין השורות  תרגום לישראלית.

Hi there,

אהלן,(אנחנו חברים כן?)

We’re writing to let you know that Apture has been acquired by Google.

צוות אפטור התכנס, מסביב למחשב, הזמינו גם כמה חברים מגוגל ,ייתכן שאולי אפילו לארי פייג' עצמו וישבו בהתרגשות לנסח מכתב בו הם מספרים לחבר(כמעט בן משפחה) מעבר לים, על מכירת החברה לגוגל(תודה חברים מרגש שזכרתם יהודי קשה יום, ברגע הגדול)

Since day one, we've been working on getting the Apture experience into as much of the web as possible.

מהיום הראשון אף אחד לא הבין עד הסוף מה המוצר הזה בדיוק ומה המודל העסקי שלו,בכל פעם שהספקות התגברו בצענו גיוס נוסף

While we’re proud of having helped thousands of publishers enhance their websites

זה הכל אידיאולוגיה, התלבטנו בין הקמת קיבוץ לפתיחת בית תמחוי  אבל זעקות המוציאים לאור המשוועים לעזרה הדירו שינה מעיננו, עזרנו להם ועכשיו אנחנו ממשיכים הלאה בדרך לעוד מבצע הצלה הרואי

, we think now is the best time to expand our efforts by joining Google’s Chrome team to help build the next generation user experience directly into the web.

רגע לפני שחשבנו להודיע על פשיטת רגל גוגל הגיעה עם הצעת הרכישה הזו, אקזיט תמיד היה החלום שלנו

On December 20 we will discontinue Apture's product and services. When this happens, users will no longer be able to highlight and search terms with Apture on your web pages.

אנחנו מפסיקים חד צדדית את השירות, במילים אחרות לך לעזאזל אתה והתוכן שלך, שנינו יודעים שלא היה שם משהו בעל ערך

Your website will continue to work as normal even after our service is suspended;

האתר שלך ימשיך לפעול כרגיל בעיקר מפני שזה לא קשור אלינו בשום צורה

however, you are free to remove the Apture <script> code from your site as well.

אתה רשאי למחוק את הקוד שלנו מהאתר שלך, או לכתוב שם נח נחמ נחמן מאומן, נדיבות היא השם השני שלנו

We want to thank you personally for your support and positive feedback over the years,

אין לנו מושג מי אתה, ולא בטוח שאתה יודע מי אנחנו ,אנחנו כותבים לך רק כי עורכי הדין של גוגל אמרו לנו שזה יגן עלינו מפני תביעה

and we hope you’ll stay tuned for some amazing new Chrome experiences coming your way.

אם אין לך משהו מעניין יותר לעשות  אתה מוזמן לעקוב אחרי התקדמות  הכרום, או לחלופין לספור מכוניות שחולפות ברחוב, אנחנו נהיה בשלב ראשון בקאריביים אחר כך נבחן דרכים נוספות להשקעת ההכנסות מהמכירה.

You can view the announcement here on our homepage, or check the FAQ below.

מדובר ביצירת מופת, כדאי לקרוא שוב גם באתר(בקרוב המחזמר)

Sincerely,

The Apture Team

כאמור מכתבים מסוג זה מתפתחים למעין סוגה ספרותית עצמאית המשלבת תחת קורת גג אחת כתיבה משפטית חוזית מחופשת לכתיבה אישית חברית.

5 הרהורים שעלו בי בעקבות המכתב הזה

 1. מילים אסורות

צריך להכריז על המיילים  amazing  ו- personally  כמילים חדלות פירעון או ברוח הימים האלה להוציא אותם מחוץ לחוק ולהצמיד להן קנס.

 1. פרשנות בכיינית

לא כל כך ברור מאיפה מגיע הטון הממורמר  של הפירוש שלי למכתב-בסך הכל מדובר בשירות חינמי מצויין שקיבלתי במשך כמה שנים –צריך לומר תודה ולהמשיך לשירות הבא.(מה גם שמדובר באנשים נחמדים) בפועל זה לא כל כך מדויק משתמש שבוחר להשתמש בשירות משקיע בו משאבי זמן ,נותן בשירות אמון ומעדיף אותו על פני שירותים מתחרים, ההעדפה הזו מתורגמת לניקוד בדרך של השירות לגיוס מימון נוסף.

3.מדד האגרסיות

במסגרת הסוגה המתפתחת של מכתבי נטישה מנומסים המכתב הזה נמצא בחצי הדרך בין מכתבים ממש מעצבנים לכאלה שלא כל כך מעצבנים -בקצה היותר מכעיס של הסקלה נמצא מכתבים שפונים אליך בשמך הפרטי ומפצירים בך לשמור על קשר ולכתוב להם מכתבים. בקצה הפחות מכעיס של הסקלה נמצא את המכתבים שגוגל שולחת על שירותים שלה שנסגרו-כך למשל במכתב שקיבלתי( גם כן השבוע) לגבי השבתת גוגל וויב הם הציעו דרכים שונות לשמור את התוכן וכן כלים של חברות אחרות אליהם אפשר לייצא את התוכן שהצטבר,גוגל פעלה באופן דומה גם עם סגירת שירותים אחרים שלה כמו  Google Notebook  ו – Google Pages.

4. יציבות הענן

הסגירה של השירות הזה מתחברת לסגירה של שורת שירותים עליהם הכריזה גוגל בשבוע שעבר( knol,Jaiku ,Wave )    גל סגירות דומה שעבר לאחרונה גם על אפל (והביא לפרץ רגשות נרגן אצל ניק קאר).סגירות אלה מעלות הרהורים לגבי מידת השרידות של היישומים הווירטואליים בהם אנו נעזרים. בעוד שמבשלת ויסקי או יצרן תה יציינו בגאווה שנוסדו לפני 150 שנה, קשה אפילו לנסח את השאלה איך תיראה טוויטר בעוד 20 שנה. מצד שני רמת ההזדהות והטמעה של השירותים האלה בחיי היום יום עמוקה יותר מזו של שירותים בעולם הישן . אפטור הוא דוגמה לא מספיק דרמתית כי מדובר ביישום שנוגע בפלח צר יחסית של חיי היום יום שלנו אבל  כנראה שסגירה  חד צדדית של אברנוט,דרופבוקס או ג'ימייל  למשל תזעזע את סדרי החיים שלנו.

טוויטר וינטאג' כפי שעוצב בסדרה של maximedia הברזילאי

5. מפת הדרכים של כרום

המעבר של אפטור להיות חלק מכרום מציף מגמה בעייתית. ראשית כרום עלול לאבד את היתרון הבולט שלו-הקלילות והמהירות ולהפוך לדפדפן בארוק כבד ועמוס תוספים  כפי שקרה לפיירפוקס. ושנית האינטרס של האבולוציה של הרשת הוא ביזור מרבי-ככל שמגרש המשחקים הזה ייתן מרחב פעולה וזכות קיום ליותר שחקנים עצמאיים דוגמת אפטור הרשת תתפתח מהר יותר ובאופן יצירתי יותר.בנוסף הנזק שבסגירות יהיה קטן כי תמיד יהיו איזורים יציבים יותר ופחות. בעולם שבו יש דומיננטיות גדלה והולכת בתחומים שונים לחברה אחת, יש סכנה שמרווח הפעולה הזה יאבד. Lifehacker פרסם לפני כמה ימים עוד אחת מרשימות  50 היישומים החינמיים שלא היינו יכולים לחיות בלעדיהם-מתוך 50 היישומים  7 שייכים לגוגל כבר היום ועל 5 נוספים יש שמועות שיהיו שייכים בעתיד. לגוגל אחיזה איתנה במסגרת של הפעילות שלנו ברשת-בחיפוש, בדואר האלקטרוני, ברשת החברתית, בדפדפן ובמערכת ההפעלה. והיא במקביל מנסה ליצור אחיזה גם במה שנתון בתוך המסגרת הזו-בתוכן(וידאו, ספרים ולאחרונה גם מוזיקה) ובמכשירים .הרכישות האחרונות שלה מלמדות שהיא ממשיכה בקו הזה גם בזירת הדפדפנים ורוצה גם אחיזה בטריטוריה של האפליקציות החיות בשולי הדפדפן .

לפוסט זה פורסמו 3 תגובות הוסף תגובה

3 תגובות על סבתא למה יש לך דפדפן כל כך גדול? על חרדת נטישה ויישומי ענן

 1. מאת נחום‏:

  אז אתה בעד או נגד גוגל?

 2. כן ככה זה שמתרגלים ,
  ככה היה תמיד
  וככה ימשיך
  מה שבטוח בסוף יבוא משהו יותר טוב

 3. מאת דן‏:

  אהבתי את הכתבה, בהחלט הצגת את זה בדרך שלא חשבתי עליה עד כה.

  הקטע עם המילים האסורות חזק.

השאר תגובה