המדריך הקצר לחיי נצח: מגלגמש ועד ריי קורצוייל

אחד מלוחות עליולות גלגמש,צילום Flickr,Atonal

האפוס המסופוטמי עלילות גלגמש הוא אחת היצירות האנושיות הקדומות ביותר המוכרות לנו (שהתפרסם במיוחד כאחת המקבילות במזרח הקדום לסיפור המבול המקראי)מספר את סיפורו של גלגמש המאבד את חברו אנכידו וחווה בעוצמה את העובדה שגם הוא, יום אחד ימות. גלגמש יוצא למסע בקצווי תבל לחיפוש אחר חיי הנצח. האפוס הקדמוני הזה שגובש לפני אלפי שנים מבטא רחשיי לב אנושיים בסיסיים מאוד, המסרבים להשלים עם המוות.
קל לתייג כמיהה זו לחיי נצח כשאיפה תמוהה,הזויה,וילדותית אולם יש בסיפור של המאבק לחיי האלמוות אבל גם יסוד של כנות ואומץ שכן רובנו לא משלימים עם המוות בשלווה סטואית.
אין זה מקרי שהיצירות הכתובות הקדומות ביותר שהגיעו לידנו עוסקות במלחמה במוות הטקסט,הספר נתפסים כסוג ככלי למאבק בהעלמות שלנו,כעוד דרך להילחם במוות. בטקסט מצרי קדום מהתקופה הרעמססית(1300-1100) נכתב:
"האדם מתפורר,גופו היה לעפר,קרוביו אובדים,
(אבל) הספר גורם לזכירתו בפיו של הקורא.
יעילה היא מגילת הפפירוס יותר מבית בנוי,
יותר מקבר במערב;
טובה היא יותר מבחן(מבצר) מבוסס,
יותר ממצבה במקדש."
(פפירוס צ'סטר,3,3 ,מתוך "קנון וקנוניזיציה במצרים העתיקה" מאת נילי שופק)

קורצוויל והמוות

ריי קורצוויל יהודי ממושקף כבן 60 הנראה כמו בן בנדוד של וודי אלן, הוא מעין גלגמש מודרני, המאחד בדמותו את שני העולמות האלה את הכמיהה לאלמוות ואת עולם הספר. קורצוויל עתידן, ממציא ויזם פורה הזוכה להערכה רבה,מאמין שאם יצליח להישאר בחיים בשלושים השנה הקרובות(היום הוא כבן 60) יש לו סיכוי טוב לחיות חיי נצח. הוא גוזר את ההערכה הזו מתחזיותיו לגבי התפתחות המדע ובמיוחד הננו טכנולוגיה. בדומה לגלגמש שחיפש צמח שאכילותו תקנה לו את חיי הנצח,גם קורצוייל סולל את דרכו לחיי הנצח בראש ובראשונה דרך הקיבה. שיח האלמוות של קורצוייל מורכב מהרבה מאוד תוספי מזון(127 ליתר דיוק) חלקם עטופים בחומרי טעם וריח. הוא מלווה בעוזרת אישית שכל תפקידה לארגן את תוספי המזון שהוא נוטל ביום כך שיוכל להגיע לגיל 90 במצב גופני צעיר ככל האפשר.
בליאו
קשה להתייחס אל קורצוויל כאל תמהוני שכן קורצוויל חתום על לא מעט תחזיות שהתממשו,וגם על מיזמים שזכו להצלחה כלכלית. לקורצוויל היזם והממציא יש חלק חשוב בתולדות הספר המודרני. כמי שמילא תפקיד מרכזי בפיתוח תוכנות הocr הראשונות, המפענחות טקסט מחומר דיגטלי סרוק, בפיתוח תוכנות text to speech הממירות טקטסט לדיבור, ובפיתוח ספרים דיגיטליים מונגשים כבר בשנות ה80.
ב2009 הכריז קורצוייל על פרק חדש בפעילות שלו בתחום הספרים והחל לפתח את בליאו-תוכנה לקריאת ספרים. התוכנה בשונה מקוראי הספרים היעודיים כמו קינדל או נוק, אינה קשורה למכשיר ספציפי ומאפשרת להציג ספרים,לעיין בהם, וכן לרכוש אותם דרכה.בשבוע שעבר הושקה גרסת האייפון והאייפד של התוכנה וזו הזדמנות טובה לסקור אותה עם ובלי קשר לענייני חיי הנצח.
הממשק
בבליאו הושם גדש על חלקות ההגדלה וההקטנה,על מגוון אפשרויות הניווט ועל הקראה. החברה המפתחת את בליאו היא פרי של שותפות בין קורצווויל לאגודת העיוורים האמריקאית,ומשום כך יש בה דגש נרחב על הקראת הספרים. ההקראה מיוחדת בכך שהמילה המוקראת ממורקרת בשעת הקריאה,ויש אפשרות לסנכרן בין ספר מוקרא על ידי בן אנוש ובין הספר הדיגיטלי.תמורת תשלום של 10 $ אפשר לשדרג את ההקראה במגוון קולות והגיות. בנוסף לכלים האלה בליאו מאפשרת(לא יודע למה היא נראית לי דמות נשית) הוספת הערות,מירקור,ופעילות קהילתית(כל אלה ללא ספק בהשפעת כותר). יכולת נוספת משמעותית היא הגדרה של מקורות לחיפוש מידע נוסף מתוך הספר עצמו. המשתמש יכול להגדיר היכן ברשת הוא רוצה לאתר המידע (ויקיפדיה? גוגל? בינג?) ועל אילו מילונים הוא מעוניין להתבסס. בליאו ערוכה גם לספרים שמראש מפותחים כספרים דיגיטליים- סרטי וידאו וקבצי אודיו מנוגנים מתוך הספר עצמו באופן חלק ואלגנטי.
מכשירי הקצה
בליאו עשתה את צעדיה הראשונים בחבירה אינטימית יחסית עם מיקרוסופט והמוצר הושק ב2010 בגירסת מחשב אישי.בהמשך יצאו התאמות ספציפיות לחומרה של מחשבי טושיבה ששיווקה מחשבים חדשים עם התוכנה,ולמחשבי דל. בשבוע שעבר הושקה גרסת בליאו לאייפון ולאייפד (באיחור של כחצי שנה).גרסת האייפון והאייפד איכותיות ונותנות חווית קריאה טובה. חבילת ההורדה גם בגרסת המחשב האישי וגם של האפליקציות לאייפד ולאייפון כבדה יחסית.האפליקציה לאייפון ולאייפד נתמכת בגרסאות 3.2 ומעלה של IOS,אך כדי להנות מכל כלי הנגישות של האפליקציה יש צורך בגרסה 4.2 לפחות. בליאו עומדת לצאת בשבועות הקרובים גם בגרסת אנדרואיד,תוך התכווננות מיוחדת לאנדרואיד 3 שרץ על טבלטים באופן ייעודי.

בסרטון שבהמשך סטיב בלמר(בתפקיד הרובוט של סרטוני בריינפופ) משיק את בליאו בces2010

הספרים
בליאו מאפשרת להשתמש בספרים משלשה מקורות- ספרים בתשלום ממבחר הספרים של בייקר וטיילור, ספרים חינמיים מגוגל ספרים,וספרים שהמשתמש מעלה בעצמו ממקורותיו. בפרסומים שונים בליאו מצהירה שאפשר להעלות קבצי PDF,EPUB, ו XPS,בפועל הצלחתי להעלות רק קבצי XPS. עם זאת בגרסאות האופיס העדכניות אפשר להמיר קבצי וורד בקלות לפורמט הזה. ספרים(או קבצים) באנגלית ובשאר השפות האירופיות הנפוצות נהנים מיכולות בליאו כולל ההקראה. קבצים בעברית שהעליתי לבליאו נהנים מרוב היכולות למעט ההקראה.
הרכישה
כדי לא לחלוק הכנסות עם אפל,אי אפשר לרכוש ספרים דרך האפליקציה לאייפון ולאייפד אלא רק להשתמש בספרים שנרכשו דרך הפלטפורמה למחשב האישי(בהנחה שאפל תמשיך לאפשר את התעלול הזה). בליאו מאפשרת שימוש בכל ספר שנרכש דרכה בחמישה מכשירים שונים.(למשל שני מחשבים אישיים,אייפון אייפד וכן הלאה). בבדיקה מדגמית לא מחייבת נראה שמחירי הספרים יקרים בהשוואה למחיריהם בקינדל לעיתים עד כדי מחיר כפול.עלות שאולי מתקזזת עם העובדה שהאפליקציה עצמה חינמית.
אחד המאפיינים הבולטים של בליאו בשונה מהשחקנים הגדולים בתחום הוא ריבוי שיתופי הפעולה. בליאו היא פלטפורמת קריאה ולא יותר. החנות שבתוכה מתבססת על חנות הספרים של בייקר וטילור,קהילת הקוראים שסביב הספרים נשענת על קהילת הקוראים של Goodread,
מה ייחודי בבליאו?
שאלת הייחודיות לא לגמרי ברורה-בליאו כולל פונקציות המצויות גם באפליקציות אחרות,בחלק מהמקרים היא מממשת את הפונקציות האלה טוב יותר מאשר אפליקציות מתחרות, אך עדיין קשה לראות כיצד בליאו תוכל להתחרות עם אפליקציות אחרות והמיוחד עם השחקנים הגדולים בשוק הזה.
ייתכן שההצדקה לפלטפורמה הזו מצוי בשני שווקים שעד כה לא קיבלו דגש במהפכת הספרים הדיגיטליים-שוק החינוך ,ושוק בעלי צרכים מיוחדים.

ריי קורצוויל, צילום Oscar Espiritusanto Nicolás, Flickr

בליאו והנצח
אחת התופעות המרשימות הנוגעות לאפוס עלילות גלגלמש היא השרידות הגבוהה של הטקסט הזה המספר את סיפורו של מי שניסה להשיג חיי נצח.האפוס שרד אלפי שנים והגיע אלינו בעותקים שונים שנמצאו בחפירות בכל רחבי המזרח הקדום(כולל בישראל).
האם מהתבוננות בפלטפורמה של קורצוויל אפשר היה לנחש שמדובר בפלטפורמה שפותחה על ידי מי שמנהל מערכה דון קישוטית נגד המוות? האם יש בה היבטים בעלי שרידות גבוהה יותר משל פלטפורמות קריאה אחרות?
נראה שלא,ואולי אף להפך. הפורמט בו מוצגים הספרים בבליאו הואXPS . הפורמט האקסמלי השנוי במחלוקת הזה הוא מעין תשובה מיקרוסופטית לפורמטים הדיגיטליים הבולטים האחרים בשוק- EPUB ,ו PDF ועד כה לא הצליח להגיע לתפוצה נרחבת. לפורמט הזה יכולת תצוגה גמישות יותר משל PDF ועשירות יותר משל EPUB אך הפצתו מקשה על האפשרות של התייצבות השוק כולו סביב סטנדרט אחד,מהלך שמשרת טוב יותר גם את שרידות הספרים לטווח ארוך.
איך ייגמר המסע של קורצוויל אל האלמוות? הסטטיסטיקה לא נותנת לו סיכוי גדול(האחרון שהצליח,נאלץ לשתות בכל שנה בליל הסדר אלפי ליטרים של יין קידוש זול) אבל הדרך מעניינת ונוגעת באוטנטיות בשאלה עתיקה ומטרידה.

לפוסט זה פורסמו אין תגובות הוסף תגובה

השאר תגובה