חמישה כלים שיעזרו לכם לקרוא

עם היציאה לחופשת הקיץ העיתונים  מתמלאים בכתבות חגיגיות  המציעות מגוון יישומים אינטרנטיים לטובת הילדים שיצאו לחופשה. ההנחה המפוקפקת העומדת מאחורי הכתבות האלה היא שילדים משועממים בחופשה ימצאו מזור לשיעמום שלהם בכלים דידקטיים שנמצאים באינטרנט.  הכתבות האלה הפכו לז'אנר בפני עצמו ומצייתות לחוקים קשיחים מאוד. הכותרת צריכה לכלול מספר כל שהוא של אתרים מלוים בסופרלטיבים (חמשת האתרים הטובים ביותר להכנת טילי קרקע-אוויר) התמונה הגדולה כוללת בני נוער (שבדים מבנק תמונות) בבריכה (שהיא ההגדרה הויזואלית לחופש) ומתחתיה  תמונות קטנות של צילומי מסך מטושטשים עם טקסטים מועתקים מדפי הבית של האתרים.

כולם מרוצים מהכתבות האלה: למי שכתב זו הזדמנות לנוח, לבעלי האתרים שבמקרה נקלעו לכתבה זה נותן תחושה שכתבו עליהם בעיתון, ההורים מרגישים שהם קוראים ספרות מקצועית ומצד שני הכתבות האלה לא מזיקות לילדים עצמם כי ההורים שלהם קוראים את הכתבה בעיתון מודפס ברכבת והם נשכחות עוד לפני שהם הופכים את הדף. כמחווה לז'אנר הנה חמישה כלים אינטרנטיים שיכולים לעזור לנו בקריאה.

  1. להשתיק את הקול הפנימי

ספרידר היא כלי המסייע לנו להאיץ את מהירות הקריאה שלנו. ההנחה שמאחורי הכלי היא שהסיבה העיקרית למגבלה על קצב הקריאה שלנו היא העובדה שגם כאשר אנחנו לא קוראים בקול רם אנחנו למעשה "קוראים בלב", מבטאים בקול פנימי את מילות הטקסט הנקרא. הדרך שהכלי מתמודד עם התופעה פשוטה מאוד. אפשר לבחור כל טקסט(גם בעברית) ולהדביק אותו בתיבה המיועדת לכך במרכז האתר. הטקסט יוצג לפנינו מילה אחר מילה, בקצב מהיר-ברירת המחדל עומדת על 300 מילים לדקה-(כמאה מילים יותר מקצב הקריאה הממוצע)ואפשר להגדיר למערכת קצבים אחרים .אחת התוצאות המעניינות היא שהמילים נקראות ללא הקשר-בכל פעם מילה אחת, מבלי שאפשר לראות את המילים האחרות בעמוד או אפילו בשורה. האתר חינמי והופק על יד חברה בשם 7 Speed Reading המוכרת מוצר בתשלום המבטיח את האצת הקריאה.

2.להפוך את הטפטוף  למבול

שטף קריאה הוא פרוייקט שפותח במטח ומסייע לתלמידים מכיתות ג-י"ב לשפר את שטף הקריאה שלהם(בעברית ובאנגלית), באופן עצמאי ובקצב המתאים להם. המונח "שטף קריאה" מתייחס ליכולת לקרוא טקסט במדויק, במהירות ובהגייה הנכונה. מיומנות טובה בתחומים האלה מאפשרת לנו להתרכז במה שחשוב באמת-בדברים שהטקסט אומר לנו. האתר מכיל טקסטים קצרים ב-4 רמות קושי. ושורה של כלים המופעלים על הטקסט כמו הקראה, יכולת הקלטה, מדידת זמן הקריאה וכדומה. בצד כלים אלה הפרויקט מציע עזרים שמסייעים להגביר בהדרגה את קצב הקריאה:

-מחיקת מלים – המלים של הטקסט נמחקות מההתחלה לסוף בקצב מסוים, והתלמיד צריך להספיק לקרוא לפני שהן נמחקות.

– הדגשת פסוקיות או משפטים – חלקי המשפט מודגשים בזה אחר זה, בקצב מסוים, והתלמיד צריך להספיק לקרוא בקצב ההדגשה.

הפרוייקט פתוח בחינם,וכדי להנות מכל הכלים שהוא מציע יש צורך לבצע תהליך הרשמה קצר.

שטף קריאה

3.לגדל מילים

אד קוק הוא אלוף בזכרון,לא ברור לי מה בדיוק התואר הזה מציין, כנראה שהוא ניצח בתחרויות זכרון,שמסתבר שנערכות במקום כל שהוא(מפעלים לייצור דיסק און קי? בתי אבות?).קוק חבר לגרג דטר חוקר מוח ויחד הם יסדו חברה בשם ממריז המפתחת מערכת ללימוד שפה הבנויה על שילוב של משחק בנוסח פארמוויל וטקטיקות של זכירה שרירותית. סיפור המסגרת של המערכת הוא גן שהמשתמש נוטע, כאשר המילים החדשות שהוא לומד הם סוג של זרעים שיש לטפח אותם בהתאם להתקדמות הלמידה. הלמידה מתבצעת באמצעות אסוציאציות גראפיות למילים, מתוך הנחה שככל שמילה מסויימת משוייכת ליותר אסוציאציות גראפיות, היכולת שלנו לזכור אותה עולה. בצד האסוציאציות שמציעה המערכת למילים השונות,גם גולשים יכולים להעלות אסוציאציות משל עצמם הנגישות לגולשים אחרים.דטר בנה אלגוריתם ההופך את התזכורות שהמערכת נותנת לשיטתיות. המערכת מלווה במבחנים המותאמים לכל אורך התהליך לרמת הלומד. המערכת מסייעת כרגע ללימוד אנגלית וללימוד מנדרינית, ובבשלב בטא מצויות שפות נוספות כמו צרפתית, ספרדית וערבית.

4.להתכונן לתביעה הבאה של אפל

איירידר הוא ממשק צפיה בטקסט המותקן כתוסף לדפדפן (כרום ולאחרונה גם פיירפוקס) ומאפשר לקרוא תוכן כתוב ביתר נוחות. התוסף יודע לזהות תוכן המוגדר כ"כתבה"-פוסט בבלוג, ידיעה בעיתון מקוון או מאמר מדעי ולהציג אותו בחזות של עמוד מעוצב ונוח לקריאה.

היישום מארגן מחדש את התוכן בעמוד, ומציע שורה נוחה של כלי עזר לקריאה מיטבית (הגדלה, שינוי גוון וכדומה).סומבוקס החברה שפיתחה את התוסף הזה,ועוד כמה תוספים אחרים בחרה באומץ לכנות את התוסף עם הקידומת" i " תוך התעלמות מכך שאפל השתלטה על האות הזו באלף בית(כמו גם על התפוחים ומסכי המגע) ותובעת באופן סדרתי את מי שמשתמש בה.

5.להתעטש באופן מושכל

,שם היישום הזה "אפטור" נשמע כמו התעטשות.אפטור הוא יישומון שכאשר הוא מותקן מאפשר לסמן מילה בכל אתר בו אנו גולשים ולקבל חלונית צפה עם תוכן הנוגע לאותה המילה. החלונית כוללת לשונית של מידע,לשונית של תמונות ולשונית וידא. את התוכן אפטור מושך ממקומות רלוונטיים ברשת,בעיקר ממנועי חיפוש,ומציג באופן נוח מאוד-חלק ניכר מסרטים מנוגנים ישירות מתוך היישומון. את היישומון אפשר להתקין כתוסף לדפדפן כרום או פיירפוקס. בנוסף בעלי אתרים יכולים לשתול שורת קוד שתעבור את היישומון לפעיל באתר שלהם,גם אם לא מותקן בדפדפן.לבעלי האתרים שליטה מסויימת על אופי המידע המוצף ומקורותיו. היישום יציב מאוד ומתעדכן באופן חלק- התקנתי אותו לפני כשנתיים באחד הבלוגים שאני מפעיל והוא מתעדכן מאז מבלי שנדרשתי לשנות משהו בהגדרות הייתרון הגדול של היישום היא שהוא מאפשר לגולש לחפש ולהשלים פערי ידע המתגלים תוך כדי הקריאה מבלי לעזוב את העמוד בו הוא נמצא. היישום מתבסס על חיפוש חכם מבוסס הקשר היודע להציג תוצאות רלוונטיות,ועל ממשק ג'אוה ידידותי וחלק.אפטור פועל יפה גם על טקסטים בעברית אבל מגיע לתוצאות טובות יותר באנגלית.  החברה המפעילה את היישום החלה לפעול ב2007 והחליפה מאז כמה פעמים את המודל העסקי שלה.

לפוסט זה פורסמו 2 תגובות הוסף תגובה

2 תגובות על חמישה כלים שיעזרו לכם לקרוא

  1. מאת אסף ברטוב‏:

    מומלץ גם התוסף Readability, שמשנה עיצוב של דפים באתרי תוכן כך שישרתו את הקריאה ולא את המפרסם. זמין לכל דפדפן מודרני, כלומר לא אינטרנט אקספלורר.

  2. אסף תודה,לא הכרתי (וגם את ההגדרה לדפדפן מודרני)

השאר תגובה